W maju 1927 roku batalion wraz z całym 2. (Pruskim) Pułkiem Piechoty został wysłany na czterotygodniowe szkolenie na poligon w Döberitz pod Berlinem. W trakcie tego pobytu oficerowie pułku zostali 19 maja zaproszeni przez Paula von Hindenburga na kolację. Do Prus Wschodnich pułk wrócił drogą morską (Świnoujście - Piława).

Z historii wojska w Szczytnie cz. 7
Kąpielisko wojskowe. Lata 30. XX w.

SUKCESY SPORTOWE

26 sierpnia 1928 roku służący w Szczytnie w 2. kompani sierżant Emil Hirschfeld pobił w Bochum rekord świata w pchnięciu kulą. Osiągnął wynik - 16,05 metra.

19 i 20 października 1929 roku również służący w Szczytnie porucznik Oskar Dinort ustanowił rekord świata w długości lotu szybowcem. Wystartował na skonstruowanym przez siebie szybowcu z Rossitten na Mierzei Kurońskiej i utrzymywał się w powietrzu 14 godzin, 43 minut i 25 sekund.

NOWE KOSZARY

Żołnierze na terenie strzelnic leśnych (pomiędzy Rudką a Siódmakiem). Zdjęcie ze zbiorów M. Rawskiego

Po I wojnie światowej powstało zagrożenie, że garnizon szczycieński będzie zlikwidowany. Warunkiem jego pozostawienia było wybudowanie przez miasto nowych budynków koszarowych. Budynki dla dwóch kompanii zostały wzniesione na miejskich gruntach na koszt miasta. Koszt budowy wyniósł 1,5 miliona marek.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.