„Mobilność kadry – kluczem do rozwoju szkoły” - pod taką nazwą Zespół Szkół nr 3 im. Jana III Sobieskiego w Szczytnie kończy realizację kolejnego już projektu w ramach programu Erasmus+ Akcja 1 KA122-SCH – Edukacja szkolna, współfinansowanego ze środków unijnych. Czas trwania projektu: 01.04.2023 – 30.04.2024, wysokość dofinasowania - 29196 euro.

Kolejny projekt Erasmusa w Sobieskim - materiał informacyjnyGłównym celem projektu było zwiększenie jakości pracy szkoły poprzez udział pracowników w szkoleniach, kursach metodycznych i językowych za granicą. W miesiącach wakacyjnych ubiegłego roku z propozycji wyjazdów zagranicznych do Włoch, Hiszpanii i Chorwacji skorzystało 11 nauczycieli i 1 pracownik administracji. Jedna grupa uczestniczyła w szkoleniu metodycznym przez 5 dni, natomiast dla pozostałych trzech grup wyjazdowych pobyt za granicą trwał 12 dni – szkolenie metodyczne połączono z kursem j. angielskiego.

Zajęcia tematycznie dopasowane były do specyfiki zawodu lub nauczanego przedmiotu. Nauczyciele poznali nowoczesne metody pracy z uczniem o specjalnych potrzebach edukacyjnych, zwiększyli wiedzę na temat wykorzystania TIK na lekcjach, poznali innowacyjne rozwiązania poprawiające jakość zarządzania szkołą oraz wykorzystanie narzędzi cyfrowych do nauczania matematyki: GeoGebra i LaTex.

Jednym z założeń projektu Erasmus+ jest dzielenie się zdobytą wiedzą i umiejętnościami z członkami kadry pedagogicznej swojej szkoły, jak i szkół całego powiatu.

W październiku Sobieski zgłosił akces w obchodach międzynarodowego wydarzenia „Erasmus Days”. Uczestnicy postanowili podzielić się swoimi wrażeniami z wakacyjnych wyjazdów, przygotowując wystawę fotograficzną pt.: „ERASMUS+ W OBIEKTYWIE”. Zdjęcia przeniosły odbiorców w letni klimat europejskich miast: Splitu, Florencji oraz Walencji i pozwoliły podziwiać uroki zwiedzanych miejsc: architekturę, kulturę oraz potrawy danego kraju.

Podczas rad pedagogicznych poszczególne grupy uczestników przedstawiały prezentacje z udziału w mobilnościach w danym kraju, natomiast w kwietniu zostaną przeprowadzone lekcje otwarte z wykorzystaniem narzędzi poznanych podczas szkoleń.

Udział w mobilnościach zagranicznych pozwala nadać pracy z młodzieżą wymiar europejski – promuje różnorodność, podnosi świadomość międzykulturową, otwiera na nowe możliwości, a także zwiększa kompetencje językowe. Sami uczestnicy, nawet kilka miesięcy po powrocie z mobilności, pozostają pod wrażeniem jakości prowadzonych zajęć, pobytu w pięknych miastach europejskich, spotkań z nauczycielami z innych krajów (wymiana spostrzeżeń, dobrych praktyk). Mają świadomość, że każdy wyjazd ubogaca, uczy samodzielności i poszerza horyzonty. Wielu z nich po powrocie do kraju czuło się zmotywowanych do kontynuacji nauki języka angielskiego.

W najbliższą środę, tj. 6 marca 2024 r., Zespół Szkół nr 3 organizuje Powiatową Konferencję podsumowującą roczny projekt Erasmus+ „Mobilność kadry – kluczem do rozwoju szkoły”. Do udziału zaproszeni są przedstawiciele władz samorządowych oraz nauczyciele szkół naszego Powiatu.

(I.Do)