Za ponad 80 mln zł miasto będzie realizować dwa wielkie projekty – budowę Centrum Nauki InnoPolice i rewitalizację ruin. To astronomiczna kwota jak na szczycieńskie warunki. Im jednak bliżej rozpoczęcia inwestycji, tym pojawia się więcej wątpliwości, nawet wśród radnych koalicji. Nie brak głosów, że przy projektowaniu przedsięwzięć, nie wzięto pod uwagę potrzeb mieszkańców. Przykładem na to ma być pominięcie budowy basenu w ramach InnoPolice oraz małego amfiteatru w ruinach.

Dla kogo te inwestycje?
Centrum Nauki InnoPolice ma sprawić, że Szczytno stanie się atrakcyjne dla turystów. Inwestycja budzi jednak szereg wątpliwości związanych m.in. z kosztami utrzymania

TURYSTYCZNY IMPULS

Miasto przygotowuje się do realizacji dwóch wielkich inwestycji, na które udało się pozyskać blisko 80 mln złotych. To zawrotna suma, biorąc pod uwagę szczycieńskie realia. Najwięcej, bo aż 70 mln zł lokalny samorząd otrzyma na budowę Centrum Nauki InnoPolice. Wybudowany przy ul. Solidarności obiekt ma pełnić funkcję edukacyjną i rozrywkową. Jego program zostanie ułożony na wzór parków rozrywki, w których można spędzić od 4 do 8 godzin m.in. z interaktywnymi atrakcjami. W założeniu pomysłodawców, centrum ma w nowoczesny i przystępny sposób propagować wiedzę na temat szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Twórcy projektu liczą na to, że powstanie InnoPolice znacząco wpłynie na wzrost atrakcyjności turystycznej Szczytna, a także doprowadzi do rozwoju bazy noclegowej i gastronomicznej w regionie. Co ważne, dopływ turystów ma trwać przez cały rok, a nie tylko w krótkim w przypadku Mazur sezonie. W ramach InnoPolice planuje się utworzenie kilku stref: bezpieczeństwa, bezpieczeństwa terytorialnego, przeciwpożarowego, wodnego oraz sali wiedzy. Do tego ma tu również funkcjonować miasteczko ruchu drogowego, multimedialna sala wykładowa oraz sale laboratoryjne. Na początku tego roku wybrano już koncepcję architektoniczną obiektu, a obecnie trwają intensywne prace projektowe. – Chcielibyśmy na początku przyszłego roku wystąpić o pozwolenie na budowę oraz rozpocząć procedury przetargowe – informuje pilotujący przedsięwzięcie wiceburmistrz Krzysztof Kaczmarczyk.

DLACZEGO NIE POMYŚLELI O BASENIE?

Rewitalizacja ruin pochłonie 10 mln złotych

Pomysł budowy InnoPolice od początku wywołuje liczne wątpliwości. Dotyczą one choćby kosztów utrzymania i obsługi obiektu. Im bliżej realizacji projektu, tym pojawiają się kolejne zastrzeżenia.

 

 

Aby zapoznać się z pełną treścią artykułu zachęcamy
do wykupienia e-prenumeraty.